Druk 3D w kosmetyce

Jak druk 3D zmienia branżę kosmetyczną?

Druk 3D w branży kosmetycznej? To jak najbardziej możliwe! W 2014 roku Grace Choi, absolwentka uniwersytetu Harvarda, zaprezentowała pierwszą drukarkę 3D służącą wydrukowi… produktów do wykonywania makijażu. Mink – bo tak została nazwana ta drukarka – to przenośne urządzenie niewielkich rozmiarów, które od innych drukarek 3D różni się tym, że jako materiał druku wykorzystuje substancje i substraty, które służą do produkcji kosmetyków kolorowych. Drukarka Mink jest kompatybilna ze specjalnie zaprojektowaną aplikacją mobilną Mink App, dzięki której z dowolnego internetowego źródła można pobrać interesującą nas barwę, uzyskać jej kod RGB i wydrukować ją w postaci wybranego kosmetyku np. cienia do powiek, różu czy błyszczyka. Trwają prace nad upowszechnieniem urządzenia i wypuszczeniem go na rynek komercyjny. Jak na oficjalnej stronie internetowej projektu zapewnia jego twórczyni wraz z zespołem – wykorzystywane przy wydruku kosmetyków składniki są bezpieczne dla skóry, spełniają standardy dla tego typu produktów i uzyskały wszelkie wymagane certyfikaty. 

Druk 3D w branży kosmetycznej

Szczoteczki do rzęs

Poznajcie wyjątkową szczoteczkę tuszu do rzęs…

Od 2018 roku na rynku globalnym dostępny jest tusz do rzęs, którego opatentowana szczoteczka jest drukowana w technologii addytywnej. Mowa tu o maskarze Le volume révolution marki Chanel. Jak zapewniają twórcy, jest to pierwsza szczoteczka wydrukowana w 3D. Zastosowanie tej technologii pozwoliło na wykorzystanie unikatowego tworzywa (kompozycja wosku pszczelego i ryżowego, powłoka polimerowa oraz prowitamina), uzyskanie przełomowego designu oraz stworzenie „struktury plastra miodu”, dzięki czemu szczoteczka nabiera idealną ilość produktu do zastosowania w makijażu. 

Maski do pielęgnacji twarzy

Druk 3D w branży kosmetycznej to także maseczki drukowane na miarę…

Podczas najważniejszych targów elektroniki użytkowej CES, w Las Vegas, w 2019 roku znana marka Neutrogena zaprezentowała swój nowy produkt drukowany w technologii druku 3D – MaskiD. Jest to maksymalnie zindywidualizowana propozycja do pielęgnacji twarzy za pomocą maski – każda jest wykonana tak, aby pasowała do twarzy konkretnego użytkownika. Dodatkowo jej skład także jest dobrany z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb i problemów skóry danej osoby. Te drukowane w 3D maski również posiłkują się współdziałaniem z aplikacją mobilną i urządzeniem Skin360, które skanuje porowatość skóry i poziom jej nawilżenia. Na tych samych targach, ale rok później, koreański gigant kosmetyczny Amorepacific, zaprezentował podobny system do tworzenia spersonalizowanych maseczek na twarz, którego integralną częścią jest technologia druku 3D i wsparcie odpowiednią aplikacją. 

Sztuczne paznokcie

Druk 3D w branży kosmetycznej, czyli co można zaproponować zamiast tipsów?

Otóż Open Nail to nazwa przedsięwzięcia realizowanego przez firmę Toshiba. Projekt polega na tworzeniu, z zastosowaniem technologii druku przestrzennego, sztucznych paznokci, idealnie dopasowanych do naturalnych paznokci klientki. Dopasowanie to obejmuje szczególnie kształt płytki paznokcia, jego kolor i strukturę, a takie wydruki stanowią doskonałą bazę do tworzenia stylizacji paznokci w krótszym czasie i z lepszym efektem finalnym.

Testy bezpieczeństwa i skuteczności nowych kosmetyków

To jednak nie wszystko. Druk 3D w branży kosmetycznej otwiera również perspektywy alternatywy dla testowania produktów kosmetycznych.

Druk 3D w branży kosmetycznej pozytywnie wpływa na zmniejszenie skali testowania kosmetyków na zwierzętach. Tak, tak. Przykładem może być chińska firma Jala Group, która wykorzystuje technologię biodruku 3D do drukowania skóry typu azjatyckiego, którą następnie wykorzystuje do testowania swoich produktów. Syntetyczna skóra jest drukowana w technologii addytywnej z wykorzystaniem komórek macierzystych, a gotowy produkt służy do przeprowadzania testów bezpieczeństwa i skuteczności nowych produktów kosmetycznych. Bioprint 3D w badaniach nad nowymi kosmetykami i lekami opracowała także firma BASF (we współpracy z CTIBiotech). Zastosowanie druku 3D może być z powodzeniem wykorzystywane w badaniach nad rozwojem nowych leków np. przeciwzapalnych, czy substancji bioaktywnych w kosmetykach.

Zrzeszamy dziesiątki profesjonalistów branży druku 3D. Jeśli poszukujesz rzetelnego Wykonawcy dla swojego projektu skanowania 3D lub druku 3D – skorzystaj z możliwości, jakie daje nasz portal. W jednym miejscu i za pomocą kilku kliknięć dodasz zapytanie o druk 3D w branży kosmetycznej, zbierzesz oferty, przefiltrujesz je i zlecisz wykonanie swojej usługi. Druk 3D w branży kosmetycznej to szereg rozmaitych możliwości, przekonaj się sam.

Źródła:

„3D Printing: The Future of Beauty” www.cremedemint.com; „Doces 3d printing have a chance to change the face of modern cosmetology?” www.3dprintingcenter.net; www.minkbeuty.com; www.chanel.com.