Szablony druk 3d

Szablony i przymiary wydrukowane w 3D, czyli przyrządy, które znacząco ułatwią pracę w Twojej firmie!

Druk 3D szablonów i przymiarów – tylko u nas.

Sprawne wykonywanie powtarzalnych czynności jest praktycznie niemożliwe bez odpowiednich narzędzi. Szablony sprawiają, że pracownicy nie tracą czasu na ręczne ustawianie poszczególnych elementów i niemal od razu mogą przejść do realizowania dalszych etapów produkcji. Z kolei przymiary umożliwiają szybkie i precyzyjne kalibrowanie przyrządów mierniczych, co pozwala znacząco zwiększyć wydajność pracy. Jednak ich wytwarzanie tradycyjnymi metodami produkcyjnymi jest kosztowne i niesie ze sobą wiele ograniczeń. Na szczęście niedogodności te może wyeliminować technologia druku 3D. Zainteresowany? Sprawdź, w jaki sposób druk 3D pomoże Twojej firmie! Wykonasz u nas druk 3D szablonów i przymiarów według swoich potrzeb.

Druk 3D szablonów i przymiarów do kontroli jakości produkcji.

Kontrola jakości gotowego podzespołu jest jedną z najważniejszych czynności produkcyjnych. W dużej mierze to właśnie od niej będzie zależeć zgodność z wymogami technicznymi oraz sprawność i niezawodność produkowanych elementów.

Kontroli jakości można dokonywać na wiele różnych sposobów – poczynając od ciągłego nadzorowania linii montażowej przy pomocy szeregu systemów kontrolnych, przez manualne sprawdzanie wymiarów, powierzchni i właściwości poszczególnych elementów przez wykwalifikowanych pracowników, a kończąc na wyspecjalizowanych maszynach współrzędnościowych (CMM).

Tutaj też nasuwa się pytanie, co tak naprawdę można zyskać dzięki zastosowaniu technologii druku w 3D, skoro podczas kontroli jakości wymagana jest tak wielka precyzja? Jakie walory niesie ze sobą druk 3D szablonów i przymiarów? Sprawdźmy.

Przymiary do wstępnej oceny jakości.

W przypadku masowej produkcji elementów o relatywnie prostej budowie kontrola jakości bardzo często może zostać ograniczona tylko do powierzchownego ocenienia zgodności ich wymiarów z dokumentacją techniczną.

W takim przypadku niezbędne jest wyposażenie pracownika w przymiary, które posłużą mu do porównania gotowego produktu z modelem referencyjnym. Ze względów ergonomicznych niezwykle ważne jest, by przymiary były lekkie i poręczne, gdyż w przeciwnym wypadku operowanie nimi będzie powodowało znaczący dyskomfort dla osoby kontrolującej ich jakość.

Tutaj też objawia się największa zaleta, jaką zapewnia druk 3D szablonów i przymiarów – dzięki możliwości zoptymalizowania ich kształtu, wydrukowane przymiary są lżejsze od swoich tradycyjnych odpowiedników, co znacząco ułatwia operowanie nimi. 

Druk 3D szablonów i przymiarów sprawdzi się również podczas produkcji małoseryjnej, kiedy to często zmieniane są kształty i wymiary poszczególnych elementów. Druk 3D szablonów i przymiarów jest przy okazji sporo tańszy od przymiarów stworzonych przy pomocy obrabiarek CNC. 

Stojaki i uchwyty pomiarowe dla maszyn współrzędnościowych.

Jednak w przypadku, gdy wszystkie wymiary produkowanych elementów muszą zgadzać się do dziesiętnych lub nawet setnych części milimetra niezbędne jest skorzystanie z maszyn współrzędnościowych (CMM). Oferują one gigantyczną precyzję pomiaru, będąc w stanie sprostać nawet najbardziej wymagającym zadaniom kontrolnym. Niestety, jest to okupione małym zakresem pracy. Dlatego też, aby uniknąć ciągłego kalibrowania sprzętu, ważne jest, by mierzony przedmiot ustawić w jednej konkretnej pozycji mieszczącej się w polu pracy CMM. Jak ułatwić sobie to zadanie?

Najprościej można to osiągnąć poprzez wydrukowanie stabilnych szablonów, pełniących funkcję podstawek. Pozwolą one na umieszczenie mierzonych elementów w tej samej pozycji, za każdym razem. Nie musisz się również martwić o ewentualną niedokładność takich podstawek – wystarczy, że za pierwszym razem skonfigurujesz na nich swój CMM, dzięki temu pozostałe pomiary będą odbywać się w sposób całkowicie powtarzalny, a wszystkie elementy będą zawsze spoczywać w dokładnie takim samym położeniu.

Wskaźniki i przyrządy inspekcyjne.

Ostatnią częścią składową kontroli jakości jest dbanie o stan techniczny maszyn. Oczywiste jest to, że sprzęt wraz z kolejnymi przepracowanymi godzinami będzie się stopniowo wyrabiać, a co za tym idzie, pogarszać jakość produkowanych elementów.

Najlepszym tego przykładem mogą być wszelkiego rodzaju łańcuchy napędowe. Będą się one z czasem „wyciągać”, co w konsekwencji może powodować gubienie wymiarów, a w skrajnych przypadkach nawet straty materiału. Aby temu zapobiec, niezbędne jest kontrolowanie stopnia ich zużycia. Odbywa się to poprzez przyłożenie do niego specjalnego wskaźnika, który pomoże ocenić, czy dany łańcuch kwalifikuje się już do wymiany.

Jednak łańcuchy raczej nie występują w ustandaryzowanych wymiarach, dlatego też konieczne może okazać się opracowanie swojego własnego wskaźnika zużycia. W takim wypadku warto rozważyć wydrukowanie go w 3D – będzie posiadał dokładność odpowiadającą narzędziu stworzonemu poprzez skrawanie, a jednocześnie będzie od niego dużo tańszy w produkcji. Dzięki temu, zamiast posiadać 1 lub 2 wskaźniki na terenie całej fabryki, będziesz mógł takim samym kosztem wyposażyć w nie każdego pracownika.

Szablony spawalnicze.

Druk 3D szablonów i przymiarów sprawdza się również w branży spawalniczej i ślusarskiej. Spawacze doceniają ją za możliwość wydrukowania szablonów spawalniczych o praktycznie nieograniczonych kształtach. Co ciekawe, do takich zastosowań świetnie sprawdzą się filamenty oparte o tworzywa sztuczne, takie jak ABS czy PETG. Nie wierzysz? To przyjrzyj się zaprezentowanemu przez nas przykładowi.

Twój zakład ślusarski dostaje zlecenie przygotowania kilkudziesięciu ram do stolików szkolnych, które będą wykonywane z profilów zamkniętych. Po zaprojektowaniu całej konstrukcji okazuje się, że wszystkie ramy będą spawane pod kątem 90°, co nie sprawi Ci żadnego problemu. Niestety, po docięciu stali na pożądaną długość i zabraniu się za spawanie, okazuje się, że wszystkie profile musisz za każdym razem precyzyjnie ustawiać w dokładnie takim samym miejscu, posiłkując się kątownikiem i ściskami spawalniczymi. Taka niedogodność będzie oznaczać stratę co najmniej kilku cennych minut na jedną ramę, zanim w ogóle będziesz mógł wcisnąć spust pistoletu spawarki.

Rozwiązaniem tego problemu jest druk 3D szablonów i przymiarów, a konkretniej zastosowanie szablonów spawalniczych wydrukowanych w 3D, które to będą wkładane bezpośrednio w otwory stołu spawalniczego. Ich wykonanie możesz zlecić specjalistom z całej Polski, których znajdziesz właśnie u nas. Więcej na ten temat napiszemy w dalszej części tego artykułu.

Każdy szablon będzie stanowić prowadnicę dla profilów, jednocześnie uwzględniając wymagany kąt prosty. Dzięki temu dopasowanie do siebie poszczególnych odcinków stali zajmie Ci kilkanaście sekund, generując ogromne oszczędności czasowe i przekładając się na zwiększenie Twojej produktywności. Pamiętaj tylko, by wydrukowane szablony spawalnicze usytuować w pewnej odległości od miejsca wykonywania spawu – PETG oraz ABS są odporne na temperatury dochodzące do 80° Celsjusza.

Możesz również wyposażyć swój warsztat spawalniczy w różnego rodzaju akcesoria wydrukowane w 3D, takie jak podręczny przymiar do sortowania śrub i nakrętek. Dzięki niemu uda Ci się zapanować nad bałaganem i mieć pod ręką te rozmiary śrub, których akurat najbardziej potrzebujesz.

Elementy oprzyrządowania krańcowego ramienia robota przemysłowego.

Roboty przemysłowe zrewolucjonizowały współczesny przemysł. Ich ramiona mogą zastąpić fizycznego pracownika, oferując ogromną siłę oraz precyzję. Co więcej, są również dużo dokładniejsze i mogą bez wytchnienia pracować 24/7 bez ryzyka popełnienia błędów spowodowanych zmęczeniem.

Roboty przemysłowe mają też jedną zasadniczą wadę, jaką jest ich wysoki koszt, który to rośnie w zależności od zapewnianego przez nie udźwigu ramienia. Dlatego też tak ważne jest, by odpowiednio zoptymalizować ciężar, który będzie na nim spoczywać. Tutaj również Twojej firmie pomóc może technologia druku w 3D.

Dzięki modelowaniu 3D oraz profesjonalnej klasy drukarkom 3D możesz zaprojektować i stworzyć w pełni funkcjonalne elementy oprzyrządowania krańcowego (EOAT) robota przemysłowego. Tak wyprodukowane oprzyrządowanie będzie posiadać taką samą funkcjonalność, co porównywalne rozwiązania dostępne na rynku, będzie od nich jednocześnie lżejsze i tańsze.

Dodatkowo zyskujesz także możliwość dopasowania go do swoich indywidualnych potrzeb, dzięki czemu możesz uzyskać: 

Druk 3D szablonów i przymiarów zapewnia także jeszcze jedną kluczową korzyść – wszystkie elementy składowe systemu EOAT mogą być wyprodukowane dosłownie w ciągu kilku godzin. Dzięki temu w razie awarii będziesz dużo krócej czekał na pojawienie się części zamiennych. Ułatwi to również wprowadzanie zmian w gotowych projektach osprzętu robotów i dostosowywanie ich do przyszłych wymogów produkcyjnych.

Druk 3D szablonów i przymiarów – z nami zrealizujesz każdy projekt!

Aby druk 3D szablonów i przymiarów przynosił Ci korzyści, wcale nie musisz kupować drogich drukarek 3D. Wystarczy, że skorzystasz z naszej platformy, która łączy ekspertów modelowania oraz druku 3D z całej Polski!

Należy w tym celu wybrać interesujący Cię zakres usług (np. druk 3D szablonów i przymiarów) i skontaktować się z jedną z firm oferujących u nas swoje usługi drukowania 3D. Nie obawiaj się także, jeśli z drukiem 3D nie miałeś wcześniej żadnej styczności. Usługodawca sam zaproponuje Ci najkorzystniejsze dla Ciebie rozwiązania i pomoże Ci w realizacji każdego etapu Twojej inwestycji.