7 minut

Druk 3D części zamiennych

Czasy, w których druk 3D zarezerwowany był tylko dla grona hobbystów, przeminęły już dawno. W ciągu ostatnich lat technologia ta na stałe zadomowiła się w sektorze przemysłowym, a dziesiątki firm codziennie korzystają z jej dobrodziejstw. Dlaczego? Ponieważ to się zwyczajnie opłaca!


Jakie korzyści zapewnia druk 3D części zamiennych?

Współczesne drukarki 3D są niezwykle dokładne, a ich tolerancja profesjonalnych sprzętów mieści się w setnych częściach milimetra. Umożliwia to w pełni powtarzalną produkcję i gwarantuje, że każdy wydrukowany element będzie całkowicie zgodny ze specyfikacją techniczną.

Nie musisz się również obawiać o wytrzymałość wydrukowanych części zamiennych. Ich parametry są porównywalne z elementami wykonanymi poprzez formowanie wtryskowe lub przy pomocy metod odlewniczych. Co więcej, druk 3D ma nad nimi pewną przewagę, ponieważ pozwala optymalizować drukowane części w taki sposób, aby zwiększyć ich wytrzymałość w miejscach szczególnie narażonych na obciążenia. 

To jednak nie wszystkie zalety, jakie oferuje druk 3D. Co jeszcze możesz zyskać, zaprzęgając tę technologię do pracy?

Niemal całkowita eliminacja przestojów w pracy

Części zamienne najczęściej muszą pokonać naprawdę długą drogę, zanim dotrą do siedziby Twojej firmy. W przypadku popularnych maszyn czas ich dostawy zazwyczaj mieści się w ciągu kilku dni roboczych, natomiast realizacja nieco bardziej nietypowych zamówień może potrwać dużo dłużej, powodując bardzo kosztowny przestój w pracy.

Jeszcze większym problemem okazuje się sama dostępność części zamiennych. Dosadnie pokazał to zeszły rok, kiedy to globalna pandemia przerwała łańcuchy logistyczne, skazując tym samym przedsiębiorców na ogromne straty finansowe. Jak w takiej sytuacji może pomóc Ci druk 3D?

Jeśli posiadasz model 3D konkretnego podzespołu, to wystarczy, że za pośrednictwem platformy LaserTrade skontaktujesz się z odpowiednim fachowcem, który wydrukuje go dla Ciebie. 

Wydrukowanie części zamiennych możliwe będzie również wtedy, gdy nie posiadasz ich modelu 3D. Pomogą Ci w tym eksperci ds. inżynierii odwrotnej, którzy każdy element odtworzą z dokładnością do dziesiątek milimetra.

Części zamienne o idealnych parametrach i uproszczony proces produkcyjny

Współczesna technologia sprawia, że druk 3D umożliwia produkcję elementów, których zarówno wymiary, jak i parametry techniczne są w pełni zgodne z wymogami technicznymi przewidzianymi przez producenta urządzenia. Profesjonalne drukarki 3D charakteryzują się bardzo wysoką dokładnością, co pozwala na powtarzalną produkcję części zamiennych.

Nie musisz się również obawiać o ich jakość – elementy wydrukowane w 3D mogą być równie wytrzymałe, jak części wytworzone przy pomocy tradycyjnych metod produkcyjnych. Co więcej, sam proces druku 3D jest prostszy, nie wymaga uciążliwego przechowywania form odlewniczych, a wydrukowane podzespoły w większości przypadków nadają się do użycia bez dodatkowej obróbki. Pozwala to na zmniejszenie liczby maszyn w Twojej firmie, a także nakładów siły roboczej niezbędnej do ich obsługi, co bezpośrednio przekłada się na większą opłacalność produkcji i oszczędności.

Produkujesz tyle, ile potrzebujesz

Druk 3D pozwoli Ci też na optymalizację procesów magazynowych. Wystarczy, że zamiast od razu kupować „na zapas” będziesz na bieżąco drukować wszystkie niezbędne części zamienne. Nie wierzysz? – Podobne rozwiązanie stosuje już Gazprom w swojej flocie statków morskich. Na maszynach rosyjskiego potentata branży naftowej zainstalowano przemysłowej klasy drukarki 3D, których zadaniem jest produkowanie części zamiennych, utrzymujących armadę Gazpromu w nienagannym stanie technicznym.

Mniejszy wpływ na środowisko naturalne

Decydując się na wprowadzenie do swojej firmy druku 3D, dbasz również o środowisko naturalne. Części zamienne mogą zostać wydrukowane bezpośrednio w okolicy Twojej firmy. Krótsza droga, jaką pokonają gotowe elementy, pozwoli ograniczyć emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Zaoszczędzisz również czas potrzebny na dotarcie podzespołów do miejsca docelowego, a w przypadku zakupów międzynarodowych całkowicie wyeliminujesz opłaty celne.

Możliwość odtworzenia już nieprodukowanych części zamiennych

Druk 3D pozwala także na zapewnienie drugiego życia zabytkowym maszynom. Bardzo często można spotkać się z sytuacją, w której dojdzie do drobnej awarii jakiegoś już nieprodukowanego urządzenia. Na próżno można wtedy dzwonić po lokalnych składnicach części. Co gorsza, często nawet sam dystrybutor marki rozkłada ręce i odsyła nas z kwitkiem.

W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem pozostaje inżynieria odwrotna, czyli proces odtwarzania konkretnego elementu w oparciu o jego oryginał. Umożliwia to współczesne oprogramowanie komputerowe, które pozwala na wymodelowanie w 3D dowolnego kształtu przy jednoczesnym zachowaniu jego wielkości fizycznych. Tak przygotowany model można następnie wydrukować, a gotową część użyć do naprawy zepsutej maszyny.

Firmy z całego świata, które już zaufały technologii druku 3D

Druk 3D rozwija się niezwykle dynamicznie, a jego możliwości nie tylko dorównały jakością standardowym metodom produkcji części zamiennych, lecz w wielu przypadkach ją przewyższyły. I chociaż z pozoru teza ta wydaje się nad wyraz śmiałą, to w praktyce potwierdzają ją przykłady największych firm na całym świecie:

  • Grupa Volkswagen AG – ich flagowy produkt, czyli Bugatti Chiron rozpędzający się do prawie 500km/h, posiada hamulce wydrukowane w 3D z tytanu. Pozwala to na wyhamowanie samochodu o mocy 1500 KM w ciągu kilku sekund.
  • Porshe wraz z firmą MAHLE testuje innowacyjne tłoki wydrukowane w 3D – docelowo mają być stosowane w wyścigowym Porsche 911 GT2 RS. Druk 3D dzięki optymalizacji topologicznej pozwala zmaksymalizować wytrzymałość mechaniczną części poprzez zastosowanie dodatkowej ilości materiału w miejscach narażonych na największe obciążenia.
  • Deutsche Bahn używa drukarek 3D do produkcji części zamiennych, do serwisowania swojego taboru kolejowego. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie w nienagannej kondycji nieco starszych lokomotyw z serii DB 290. Niemiecki przewoźnik, widząc potencjał tej technologii, planuje stały wzrost udziału wydrukowanych elementów, docelowo dążąc aż do 10 000 części zamiennych drukowanych corocznie w 3D.
  • Jeden z największych producentów maszyn budowlanych na świecie, firma Caterpillar, używa drukarek 3D do produkcji części zamiennych bezpośrednio na placu budowy. Oprócz tego CAT wykorzystuje drukarki 3D do prototypowania oraz wstępnego testowania poszczególnych elementów przed wdrożeniem ich do masowej produkcji.

To tylko nieliczne przedsiębiorstwa, dla których druk 3D stał się integralną częścią ich biznesu. Warto jednak poruszyć tutaj jeszcze jedną ważną kwestię. Aby móc korzystać z możliwości, jakie daje ta technologia, wcale nie trzeba posiadać własnych drukarek 3D – wiele firm korzysta z usług zewnętrznych podwykonawców. Jak wygląda to w praktyce?

Nie masz własnej drukarki 3D – to nie problem! Zleć druk 3D!

Wiele osób, widząc ceny profesjonalnych drukarek 3D, szybko rezygnuje z wdrażania tej technologii do swoich firm. Z tym problemem można sobie jednak poradzić w bardzo prosty sposób. Wystarczy skorzystać z usług podwykonawców, czyli firm, które na Twoje zamówienie zaprojektują i wydrukują każdy potrzebny Ci element.

Najlepszych z nich znajdziesz na naszej platformie LaserTrade, zrzeszającej fachowców z całego kraju. Druk 3D projektowanie? Usługi CNC? Cięcie i grawerowanie laserem? Z nami zrealizujesz każde zlecenie!

Źródła:

(Gazprom)

https://www.gazprom-neft.com/press-center/news/gazprom_neft_helps_develop_certification_for_3d_printed_icebreaker_and_tanker_parts/

(Case study dotyczące dokładności drukarek 3D; w tym przypadku poruszono kwestię modeli anatomicznych)

https://www.mdpi.com/2077-0383/9/3/817

(BD)

https://www.deutschebahn.com/en/Digitalization/technology/New-Technology/3d_printing-3520386

https://railway-news.com/deutsche-bahn-3d-printing-metal-components/

(CAT)

https://www.caterpillar.com/en/company/innovation/customer-solutions/additive-manufacturing.html

https://www.engineering.com/story/how-do-you-integrate-3d-printing-into-a-big-business-ask-caterpillar

(VAG)

Reklama

https://www.youtube.com/watch?v=x_r5oXQ4B8U&ab_channel=Bugatti

https://www.bugatti.com/media/news/2018/world-premiere-brake-caliper-from-3-d-printer/

https://www.youtube.com/watch?v=ztWsivHGL54&ab_channel=MAHLE

https://www.mahle.com/en/news-and-press/press-releases/mahle-produces-high-performance-aluminum-pistons-using-3d-printing-for-the-first-time-76416

Sponsorzy generalni

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *