Cięcie tlenowe (gazowe) metali

Cięcie tlenowe (gazowe) – usługa CNC dostępna w LaserTrade. Poszukujesz wykonawcy usługi cięcia tlenowego (gazowego) ? Nic prostszego. 

W LaserTrade firmy z całej Polski specjalizujące się w cięciu tlenowym (gazowym) czekają na Ciebie w jednym miejscu. 

Skorzystaj z narzędzia w Panelu Klienta. Zapytaj – przefiltruj otrzymane oferty – zamów u wybranego wykonawcy.

Wycena on-line
Cięcie gazowe metali

Cięcie tlenowe / gazowe metalu – usługa

Dlaczego warto pracować z Portalem Produkcyjno-Usługowym LaserTrade? 

W Portalu Produkcyjno-Usługowym LaserTrade czeka na Ciebie największy park maszynowy w Polsce, z najnowocześniejszymi technologiami. Osiągnęliśmy to dzięki naszym firmom partnerskim, specjalizujących się w produkcji i usługach na zamówienie. Współpracując z setkami firm i mając dostęp do tysięcy maszyn gotowych do pracy, w szybki i wygodny sposób przedstawimy Ci oferty na wykonie cięcia tlenowego. 

Laserowe cięcie metali – gazem w Portalu Produkcyjno-Usługowym LaserTrade 

Pośród szeregu usług dostępnych w Portalu LaserTrade oferujemy także cięcie tlenowe. 

Gazowe cięcie metali dostępne jest: 

 • cięcie acetylenowo-tlenowe,
 • cięcie propanowo-tlenowe.

Cięcie tlenowe sprawdza się przy:

 • stali konstrukcyjnej,
 • stali niskowęglowej,
 • stali niskostopowej,
 • żelazie, wolframie,
 • grubszych materiałach wykonanych ze zwykłej stali,
 • blachach pokrytych rdzą lub występujących w pakietach.

Podwyższone ilości materiałów dodatkowych w stali utrudniają cięcie. Najlepiej tnie się materiały, w których zapłon odbywa się w temperaturze niższej niż wynosi jego temperatura topnienia, a topnienie powstających tlenków w temperaturze niższej niż zapłon.

Jak zlecić wykonanie usługi cięcia metali metodą tlenową? 

Działanie Portalu Produkcyjno-Usługowego LaserTrade jest niezwykle proste i intuicyjne, a informacje pomiędzy Tobą a naszymi partnerami przekazywane są w sposób błyskawiczny. 

Jak korzystać z Portalu Produkcyjnego LaserTrade? 

Czy chcesz zamówić usługę, czy zlecić produkcję, zawsze działamy w taki sam sposób. 

Krok 1 – zarejestruj się w Panelu Klienta,

dzięki czemu w szybki i łatwy sposób będziesz mógł komunikować się z całą siecią partnerską, a są to setki firm i dziesiątki branż. 

Krok 2 – zacznij działać

Jeśli chciałbyś nawiązać współpracę i poznać informacje na temat oferty, dodaj zapytanie ofertowe dotyczące cięcia tlenowego, a jeśli potrzebujesz do swojego projektu dodatkowe usługi, uzupełnij je w treści zapytania.  W łatwy sposób do zapytania dołączysz plik lub rysunek, jeśli są konieczne do wykonania usługi.

Krok 3 – wszystko w porządku 

Otrzymane przez Ciebie oferty zapisują się w jednym miejscu. Możesz je sortować po: 

 • lokalizacji firmy,
 • terminie wykonania,
 • cenie,
 • formie płatności. 

Krok 4 – zamówienie 

Zaakceptuj jedną z ofert i automatycznie wyślij bezpośrednie zamówienie do wybranego wykonawcy. W zależności od oferty zapłać na podstawie przedpłaty lub odroczonego terminu płatności po dostawie. 

Krok 5 – oczekuj na dostawę swojego projektu

i ciesz się efektami naszej wspólnej pracy.

Jakie są zalety i wady cięcia tlenowego?

Cięcie tlenowe, jak każda metoda obróbki, przynosi korzyści, ale też nie jest wolne od pewnych mankamentów.

Oto jego zalety:

 • jest metodą ekonomiczną,
 • nie wymaga wysokich kosztów sprzętu i eksploatacyjnych,
 • istnieje możliwość zautomatyzowania (a więc też zwiększenia wydajności i bezpieczeństwa),
 • pozwala na cięcie pod różnymi kątami (również prostopadłymi),
 • pozwala na bardzo szeroki zakres grubości ciętych materiałów,
 • dobra jakość cięcia grubszych materiałów.

Wśród jego wad należy wskazać:

 • wąski zakres ciętych materiałów,
 • szeroką strefę wpływu ciepła,
 • wydłużony czas przebijania przez materiał, spowodowany wstępnym ogrzewaniem,
 • małą prędkość cięcia,
 • z uwagi na temperaturę zapłonu – brak możliwości cięcia stali wysokostopowych i o wysokiej zawartości węgla.

Jak wygląda proces cięcia tlenowego?

Cięcie tlenowe (zwane też cięciem gazowym lub cięciem płomieniowym) składa się z kilku etapów: rozgrzewa się metal do temperatury zapłonu, zostaje on utleniony i wydmuchuje się go za pomocą tlenu pod wysokim ciśnieniem.

Nad ciętym arkuszem – na wysokości ok. 1,5-3 mm – ustawia się płomień podgrzewający. Gdy górna krawędź blachy osiągnie temperaturę spalania, w miarę wypływania rozżarzonego materiału unosi się palnik, następnie otwiera się zawór tlenu tnącego i rozpoczyna się cięcie. 

Gdy już dolna część blachy zostanie przecięta, a szczelina przedmuchana, rozpoczyna się przesunięcie cięcia. Z im grubszym materiałem mamy do czynienia, tym szerokość szczeliny jest większa. 

Odpowiednie prowadzenie palnika jest czynnikiem wpływającym na jakość cięcia. Powinno się zachowywać w miarę stałą odległość pomiędzy dyszą palnika a przecinanym materiałem (ok. 3-15 mm), a także jednostajną prędkość cięcia (ok. 600 do 80 mm/min). 

Powodzenie procesu cięcia zależne jest też od doboru odpowiedniego gazu, niezbędnego do wstępnego podgrzania materiału. Mamy do wyboru następujące rodzaje gazów stosowanych do rozgrzewania materiału:

 • propan (skuteczny przy przecinaniu grubszych blach),
 • acetylen (sprawdzający się przy cięciu blach cienkich),
 • propylen,
 • gaz ziemny.

Jakie wyróżniamy rodzaje cięcia tlenowego?

Istnieją różne rodzaje cięcia tlenowego. Dobieramy je pod kątem ciętych materiałów. Można też dopasować je pod kątem różnych budżetów – inaczej będą pracowały niewielkie warsztaty, a inaczej ogromne hale produkcyjne.

Dwoma najważniejszymi rodzajami cięcia tlenowego są:

 • acetylenowo-tlenowe,
 • propanowo-tlenowe.

Cięcie acetylenowo-tlenowe generuje zazwyczaj wyższe koszty, ale pozwala na osiąganie naprawdę wysokiej temperatury. Używanie tego rodzaju cięcia uzasadnione jest, gdy występują częste przerwy pomiędzy cięciami. Zważywszy na zdolność do bardzo szybkiego nagrzania materiału do wysokiej temperatury, pozwala to na oszczędności w zużyciu gazu.

Reklama

Gazy przechowywane są osobno w wysokociśnieniowych butlach, do których przymocowane są zawory redukcyjne, a gaz wypuszczany jest do palnika przy użyciu gumowych węży. Wysoka temperatura osiągana jest w wyniku spalania mieszaniny acetylenu i tlenu. Temperatura osiągana w wyniku spalania całkowitego acetylenu to 2400-3100oC, w palniku wodorowym – wykorzystującym rekombinację atomowego wodoru w wodór cząsteczkowy – osiąga się jeszcze wyższą temperaturę.

Cięcie propanowo-tlenowe jest popularne i ekonomiczne, aczkolwiek nie pozwala na tak szybki wzrost temperatury jak wcześniej omawiana metoda. Wykorzystuje się je przy cięciu zautomatyzowanym dłuższych odcinków, z rzadkimi przerwami podczas pracy.

Możliwości Portalu Produkcyjno-Usługowego LaserTrade w zakresie cięcia gazowego są naprawdę ogromne. Szeroka sieć firm partnerskich zrzeszonych wokół naszego portalu i z nim współpracujących sprawia, że jesteśmy miejscem idealnym do łatwego nawiązywania kontaktu, szybkiego pozyskiwania ofert handlowych oraz bezproblemowej realizacji zadania.  Panel Klienta, sprawiający, że wszystkie zasoby związane z ofertami i zamówieniami gromadzą się w jednym, uporządkowanym miejscu, pozwala pracować przyjemnie, sprawnie i wydajnie. 

Serdecznie zapraszamy do współpracy z Portalem Produkcyjno-Usługowym LaserTrade. 

Gotowy na szybkie cięcie?

My tak!

WYCENA ONLINE
Cięcie laserem