Cięcie laserem akrylu

Zamów doskonałe cięcie laserem akrylu.

Bezpłatna wycena
Wczytaj plik lub pliki
Porównaj oferty
Rozpocznij wytwarzanie
Dostawa i płatność

Cięcie laserem akrylu. Jak to robimy?

Profesjonalnie zajmujemy się szeroko pojętymi usługami CNC, dlatego bez problemu wykonasz u nas cięcie laserowe akrylu. Wycinanie w akrylu ma wiele różnorodnych zastosowań, dlatego elastycznie i indywidualnie podchodzimy do każdego zlecenia i dokładamy wszelkich starań, aby oferowane przez nas usługi odbywały się na jak najwyższym poziomie. Mamy pełną świadomość tego, że od jakości i rzetelności produktów wykonanych przez naszych Partnerów zależeć będzie również sukces naszych Klientów, dlatego weryfikujemy firmy, z którymi podejmujemy współpracę – muszą mieć przynajmniej roczny staż zawodowy i posiadać nieposzlakowaną opinię. Swój projekt powierzasz zatem w sprawdzone ręce. Jesteśmy solidnym i godnym zaufania partnerem biznesowym.

Cięcie laserem akrylu. Zrealizuj swój projekt z profesjonalistami.

Współpracujące z nami firmy CNC dysponują wysokiej klasy sprzętem, innowacyjnymi i niesamowicie precyzyjnymi maszynami, umożliwiającymi osiągnięcie każdego celu, nawet gdy chodzi o wyjątkowo drobne elementy czy złożone, skomplikowane formy. Te nieograniczone możliwości wycinania kształtów pozwalają na realizację najśmielszych wizji i pomysłów.

Jeżeli więc potrzebujesz wysokiej jakości cięcia laserowego – jesteśmy do Twoich usług. Bez względu na to, co chcesz wyprodukować, gwarantujemy precyzję i wysoką jakość wykonania. Kładziemy nacisk na rozwijanie umiejętności i poszerzanie wiedzy na temat nowych technologii, dlatego podejmując się współpracy z nami, pracujesz z najlepszymi Wykonawcami z całej Polski. Zarejestruj się i dodaj zapytanie, a oferty same zaczną spływać na Twoje konto. 

Zastosowanie akrylu w przemyśle

Popularność akrylu w przemyśle wynika z jego uniwersalności. Jego zalety i mnogość różnych zastosowań dostrzeżone zostały przez wiele branż. Szkło akrylowe stosowane jest w wielu sektorach, zarówno w specjalistycznych gałęziach przemysłu, jak i w życiu codziennym.

Do czego stosuje się akryl?

Wykorzystywany jest w przemyśle reklamowym, budowlanym, meblowym, motoryzacyjnym, lotniczym, zbrojeniowym, w architekturze wnętrz, wystawiennictwie i wielu innych.

Wykonuje się z niego: elementy dekoracyjne, panele reklamowe, tablice, kasetony, szyldy, ekspozytory, stojaki, podświetlane litery, gadżety reklamowe, stoiska, witryny, gabloty, osłony i obudowy zabezpieczające maszyn, przeszklenia różnego rodzaju, oprawy świetlne, świetliki dachowe, elementy elewacji, osłony balkonowe, ścianki działowe, bariery dźwiękochłonne, płyty fluorescencyjne,  ekrany antytermiczne, płyty do łóżek solarnych, płyty do podświetleń, tablice rejestracyjne, szyby samolotów, statków, reflektory, owiewki, pudełka i kuwety, urny wyborcze, trofea i medale, klosze lamp, rzeźby, meble, oszklenia kabin i wanien, bramy, drzwi, okna, szklarnie, lustra weneckie, światłowody, aparaturę optyczną, sztuczne soczewki wewnątrzgałkowe.

Akryl wzbogacony składnikami mineralnymi sprawdzi się w produkcji wyrobów charakteryzujących się wysoką udarnością i wymagających podwyższonej trwałości, jak: wyposażenie banków, hoteli, biur, sklepów, tarcze i barykady stosowane przez policję i wojsko.

Ogromnym plusem jest możliwość nadania szkłu akrylowemu wybranego poziomu transparentności. Płyty o barwie mlecznej można zastosować wszędzie tam, gdzie wymagana jest dyskrecja, np. balustrady czy szyby w drzwiach.

Co to jest akryl?

Akryl jest przezroczystym tworzywem sztucznym, składającym się z polimetakrylanu metylu (PMMA). Otrzymuje się go w wyniku jego polimeryzacji rodnikowej lub anionowej. Przypomina szkło, ale jest od niego trwalsze i bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, lżejsze i tańsze.

W pierwotnej formie jest materiałem bezbarwnym, sztywnym, a przy okazji termoplastycznym, co pozwala na jego bezproblemową obróbkę mechaniczną i kształtowanie. Dostępny w szerokiej gamie kolorów, wykończeń i stopniach przezroczystości.

Inne jego nazwy to: szkło akrylowe, szkło organiczne, metaplex, pleksiglas, pleksa, pleksi, plexi. Wśród nazw handlowych stosowanych przez innych producentów mamy: Polymethyl methacrylate, acrylic glass, Acrylite®, Akrylon®, Altuglas®, CRYLUX™, CRYLON®, Deglas®, Friacryl®, Hesa-Glas®, Limacryl®, Lucryl®, Oroglas®, PerClax®, Perspex®, Plexiglas®, Plexiglas® resist, P-Plex®, Plexpol®, Resarit®, Satin Glass®, Setacryl®, Setaletter®, Setapan®, Setasand®. 


Czym ciąć akryl?

Idealnym narzędziem do cięcia akrylu są systemy laserowe CO2, których długość fali bardzo dobrze reaguje na te tworzywa sztuczne. Proces jest bezdotykowy, czysty, szybki, precyzyjny i przynosi znacznie lepsze wyniki niż cięcie uzyskane przy wykorzystaniu tradycyjnych metod.

Cięcie laserem akrylu charakteryzuje się wysoką dokładnością, idealną powtarzalnością, umożliwia osiąganie optymalnych krawędzi cięcia i pozwala na obróbkę zarówno odlewanego (GS), jak i wytłaczanego (XT) akrylu. Mała średnica wiązki pozwala na wycinanie nawet najdrobniejszych elementów, co mogłoby okazać się dużym ograniczeniem dla tradycyjnych frezarek. Najlepsze efekty cięcia akrylu osiągane są przy stosunkowo niewielkich szybkościach i dużych mocach, co umożliwia sprawne przetopienie i uzyskanie efektu polerowanych krawędzi. Pojawiające się podczas procesu cięcia akrylu opary są łatwo odsysane i filtrowane (jeżeli są takie wymagania).

Rodzaje akrylu do obróbki laserowej

Producenci akrylu oferują szeroki asortyment produktów w różnych kolorach i teksturach zarówno z akrylu odlewanego (GS), jak i ekstrudowanego, inaczej wytłaczanego (XT), co sprawia, że jest to chętnie wybierany materiał do cięcia laserowego. Obie te wersje dobrze poddają się obróbce laserowej, jednakże charakteryzują się odrębnymi właściwościami i pod wpływem wiązki lasera zachowują się inaczej. Warto poznać te różnice, zanim zdecydujemy się na konkretny rodzaj, aby był on odpowiedni do naszego projektu.

Akryl wylewany (odlewany, lany) polega na wlewaniu do specjalnych form o różnych rozmiarach i kształtach metakrylanu metylu w postaci płynnej, a następnie poddaniu go polimeryzacji i schładzaniu. Rezultatem jest jednolity i wolny od naprężeń materiał o takich samych właściwościach mechanicznych w kierunkach x i y. Można go ciąć, ale nie uda się z niego uzyskać wypolerowanych krawędzi. Produkuje się z niego większość dostępnych na rynku nagród.

 Z kolei akryl ekstrudowany (wytłaczany) powstaje w specjalnych maszynach, w których granulat jest podgrzewany, a następnie – dzięki systemowi wałków – wyciskany w płyty o stałej grubości. Tak uzyskany materiał ma różne właściwości mechaniczne w kierunkach x i y. Można go czysto i gładko ciąć laserem, uzyskując przy tym wypolerowane krawędzie cięcia. Jest tańszy od akrylu odlewanego. Sprawdza się w przypadku większości zastosowań indywidualnych, jednak ze względu na wewnętrzne napięcia wynikające ze sposobu produkcji nie jest używany w lotnictwie, akwarystyce czy przeszkleniach świetlików dachowych.

Jakie korzyści wynikają z cięcia akrylu laserem?

Innowacyjne i wszechstronne systemy laserowe zdecydowanie wyparły w obróbce akrylu systemy konwencjonalne, punktując wysoką elastycznością oprogramowania i oferując dużo większe możliwości, do których zaliczamy:

 • wysoka i stała jakość cięcia,
 • duże prędkości obróbki,
 • krystalicznie czyste, idealnie gładkie i polerowane krawędzie cięcia, niewymagające żadnych obróbek,
 • brak wiórów, uszkodzeń i mniejsze straty materiałowe, 
 • optymalne wykorzystanie materiału,
 • bezobsługowe i bezstykowe środki do przetwarzania, brak zużycia narzędzi,
 • brak potrzeby mocowania materiału,
 • możliwość dopasowania do dowolnego projektu, dokładne i powtarzalne odwzorowanie kształtów i wymiarów.

Właściwości akrylu

Wyjątkowe właściwości akrylu sprawiają, że materiał ten stał się jednym z najpopularniejszych w obróbce. 

Jakie zatem właściwości ma akryl?

Jest dziesięciokrotnie bardziej odporny od szkła na uszkodzenia mechaniczne. Sztywny, trwały, wytrzymały, odporny na pękanie, rozciąganie i ściskanie, nietłukący się, odporny na działanie substancji nieorganicznych, warunki atmosferyczne (wilgoć, temperaturę, ultrafiolet – dzięki czemu nie żółknie) – to zestaw cech, dzięki którym akryl może być wykorzystywany w warunkach wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Charakteryzuje go ponadto: uniwersalność, niska waga, dobra jakość optyczna i równomierna przepuszczalność światła (duża przezroczystość), niska przepuszczalność fal, stosunkowo niska temperatura depolimeryzacji (co przekłada się na łatwy recykling), stała wartość udarności, dobra izolacyjność cieplna. Ma niewielką twardość, a przez to także odporność na ścieranie i zarysowania, ale można to zniwelować domieszkami mineralnymi.

Ze względu na właściwości termoplastyczne, akryl można w dowolny sposób modyfikować, nadawać mu dowolny wymiar, kształt, formę i obrabiać go. W prosty sposób można wykonywać w nim wycięcia o dowolnym kształcie.

Co istotne, jest to materiał o wyjątkowej estetyce. Nowoczesna technologia pozwala wytwarzać szkło akrylowe o dowolnej kolorystyce i decydować o tym, jak będzie przezroczyste, czy będzie matowe, czy może z połyskiem.

Gdzie wykonujemy wycinanie akrylu?

 • Cięcie laserem akrylu Warszawa
 • Wycinanie laserem – akryl Poznań
 • Cięcie CNC akrylu Wrocław
 • Oraz w naszych partnerskich oddziałach na terenie całego kraju.