Gięcie na prasach krawędziowych

Prasy krawędziowe mogą być elektryczne, hydrauliczne, hybrydowe. Używając prasy krawędziowej można giąć blachę pod dowolnym kątem. W LASERTRADE usługi świadczymy kompleksowo i wygodnie. 

Za pomocą jednego zlecenia poinformujesz, że do usługi cięcia laserowego chciałbyś dołączyć usługę gięcia. 

Gięcie na prasach krawędziowych to proces polegający na trwałym odkształceniu materiału wyrobów z blach, prętów, profili i drutów. Jest to najczęściej stosowany sposób kształtowania wyrobów giętych, może być wykonywany zarówno na ciepło, jak i na zimno. Inne metody to między innymi: gięcie za pomocą walców, gięcie za pomocą przeciągania.

Zastosowanie prasy krawędziowej CNC pozwala na sprawne i efektywne uzyskanie pożądanych efektów: wysokiej dokładności gięcia, dużej powtarzalności oraz maksymalnej szybkości całego procesu. Gięcie w prasach krawędziowych odbywa się wzdłuż jednej krawędzi, a proces realizowany jest za pomocą dwóch narzędzi: stępa i matrycy. Wykorzystanie technologii CNC pozwala wykonywać skomplikowane kształty, zachowując przy tym dużą dokładność wytwarzanych elementów. Prasy krawędziowe świetnie radzą sobie zarówno z cienkimi, jak i grubymi arkuszami. 

Najczęściej obróbce podlega stal zwykła, czarna, ocynkowana, nierdzewna, kwasoodporna, narzędziowa, transformatora, aluminiowa, miedź, mosiądz. Grubość giętych materiałów zależy od długości powierzchni giętej. Im dłuższy materiał obrabiany, tym krótsza może być powierzchnia gięcia.

Wyróżniamy kilka rodzajów pras krawędziowych:

  • hydrauliczne – przeznaczone do gięcia bardzo długich i grubych blach,
  • elektryczne i pneumatyczne – wykorzystywane do gięcia drobnych elementów; nie mają tak dużej siły nacisku jak hydrauliczne, ale są od nich dużo szybsze,
  • maszynowe – zaliczane do pras najlepszej jakości, dokładne i szybkie, wyróżniające się niezwykłą wytrzymałością i precyzją działania; do przekazania energii do koła zamachowego stosuje się w nich silnik elektryczny.

Do głównych zalet gięcia blach metodą CNC zalicza się:

  • usprawnienie i przyspieszenie całego procesu produkcji,
  • niezwykłą precyzję gotowego wyrobu,
  • łatwość tworzenia nawet najtrudniejszych i najbardziej skomplikowanych zgięć,
  • możliwość podjęcia niestandardowych, trudnych i złożonych zleceń,
  • zmniejszenie ilości odpadów i maksymalne wykorzystanie materiału.

Proces jest wykorzystywany w wielu branżach przemysłu, w branży budowlanej (tworzenie blacho-dachówek, rynien i rur, elementów w stolarce otworowej), motoryzacyjnej (elementy karoserii samochodów), przy stawianiu konstrukcji stalowych, produkowaniu komponentów dla przemysłu samolotowego, petrochemicznego, stoczniowo-okrętowego i produkcyjnego.

Realizacje

Gotowy na szybkie cięcie?

My tak!

Cięcie laserem